Obojživelníci

 


Obojživelníci

  • Říše: živočichové
  • Kmen: strunatci
  • Podkmen: obratlovci
  • Třída: obojživelníci

I obojživelníci se začali vyvíjet v prvohorách. Část života obojživelníků je spojena s vodou. Kůži mají žláznatou a neustále vlhkou. Teplota těla je proměnlivá a řídí se teplotou okolního prostředí. Larvy obojživelníků dýchají žábrami, dospělci plícemi a pokožkou. Končetiny mají prsty bez drápů. Mláďata se rodí z vajec s rosolovitým obalem, kladená do vody.

Dělení obojživelníků

  • Ocasatí – mloci a čolci
  • Bezocasí – žáby

Ocasatí – čolek obecný, mlok skvrnitý (oba druhy jsou chráněné)

Čolek obecný žije v rybnících a v mírně tekoucích vodách. K pohybu mu slouží mírně zploštělý ocas. Samec je na jaře pestře zbarvený a na hřbetě a ocase má hřeben. V dospělosti dýchá plícemi, přesto žije ve vodě. Na podzim z vody vylézá a ukládá se k zimnímu spánku. Z vajíček se líhnou larvy – mají vnější žábry a nejprve se u nich objevují před a pak zadní nohy. Ocas jim zůstává po celý život.

Mlok skvrnitý – větší než čolek. Černá kůže má žluté skvrny. Žije ve vlhkých lesích. Loví hmyz, slimáky. Do horních toků potoků samice klade vyvinuté larvy (vejcoživorodost), které mají vnější žábry a 4 končetiny.

Bezocasí – skokan zelený, skokan hnědý, rosnička zelená, ropucha obecná, kuňka žlutobřichá

Skokan zelený

Žije u vody, má krátké zploštělé tělo bez ocasu. Široká hlava nasedá na tělo, krk chybí. Na hlavě jsou vyboulené oči s víčky. Během skřehotání se nafukují blanité bubínky u ústních koutků. Hmyz chytá jazykem, který po něm vymrští. Na předních nohách má 4 prsty, na zadních 5 prstů s plovací blánou. Srdce má dvě předsíně a jednu komoru.

Vývin skokana – z vajec v rosolovitém obalu se ve vodě líhnou pulci, kteří mají vnitřní žábry a ocas, jsou beznozí. Nohy jim narůstají postupně a ztrácejí pak ocas. Během vývinu jim žábry zaniknou a vyvinou se plíce. Pulci se mění v malé žabky, které mohou opustit vodu. Zimu přečkávají v zimním spánku.

Skokan hnědý

Skokan hnědý – u vody se moc nezdržuje kromě rozmnožování.

Rosnička zelená – žije poblíž vody. Na konci prstů má přísavné polštářky, díky nimž se udrží na keřích.

Ropucha obecná – zavalité tělo, bradavičnatá kůže. Žlázky v kůži vylučují jedovatý sliz, který může vyvolat vyrážku. Aktivní je v noci, kdy vylézá za potravou. V dospělosti žije daleko od vody.

Kuňka žlutobřichá – chráněná. Bříško má černé se žlutými skvrnami. Žije v mělkých stojatých vodách. V kůži má jed.

Náhledové foto: Pixabay

Komentáře

Novinky na 610Zajímavosti.cz

Novinky na Zlínmag.cz