Průměrná a okamžitá rychlost. Měření rychlosti

 


Představme si autobus městské hromadné dopravy, který má projet trasu dlouhou 10 km. Tu stihne projet i s přestávkami na autobusových zastávkách za 30 minut. Co to pro nás znamená? Mezi jednotlivými zastávkami se autobus nepohybuje rovnoměrně, ale musí přizpůsobit jízdu dopravní situaci. Jeho okamžitá rychlost se podle tachometru bude pohybovat mezi 0 km/h a 50 km/h (nejvyšší povolená rychlost v obci).

Průměrnou rychlostí myslíme rychlost, za kterou urazí těleso celkovou dráhu. Jestliže ale chceme popsat rychlost podrobněji, budeme hovořit o okamžité rychlosti. Je to rychlost v daném okamžiku, tedy v krátkém časovém úseku. Okamžitou rychlost ukazují v autech tachometry. Na rozdíl od průměrné rychlosti je u okamžité rychlosti uvádět její směr, který souhlasí se směrem pohybu tělesa v daném okamžiku.

Okamžitá rychlost je popsána velikostí a směrem a často se znázorňuje pomocí orientované úsečky, tedy úsečky se šipkou.


Měření rychlosti

K měření nebo výpočtu okamžité rychlosti se vychází z velmi krátkých časových úseků a velmi krátkých drah. U dopravních prostředků se k měření používá tachometr, který k měření rychlosti využívá toho, jak rychle se otáčí kolo automobilu.

Příklad:

Přední kolo bicyklu má obvod 2,2 m a při jízdě z kopce se otočí celkem šestkrát za sekundu. Jakou rychlosti jede cyklista?

l = 2,2 m (obvod kola)

n = 6 otáček za sekundu

v = ?

Obvod kola je vlastně dráha, kterou cyklista urazí při jedné otáčce. Za 1 sekundu vykoná kolo 6 otáček. 2,2 x 6 = 13,2 m. Proto za 1 sekundu ujede dráhu 13,2 m. Nyní máme vše pro výpočet rychlosti cyklisty, jejíž vzoreček je v = m/s. Dosadíme v = 13,2 / 1 = 13,2 m/s, tedy asi 47,5 km/h.

Policisté používají k měření rychlosti řidičů radary, které využívají rádiové vlny nebo laser. Na rychlost auta má vliv i nahuštění pneumatik. Když jsou málo nafouknuté, rychlost bude pomalejší a naopak. Je tomu tak proto, že u podhuštěné pneumatiky je menší její obvod. Rychlost větru se měří anemometry, které mají vrtulky k roztáčení větru. 

Zdroj: Fyzika 7, Fraus, ISBN 978-80-74898.699-6

Náhledové foto: Pixabay

Komentáře

Novinky na 610Zajímavosti.cz

Novinky na Zlínmag.cz