Byzantská říše byla státem Římanů a pravověrných křesťanů

 


Shrnutí

  • 330 n. l. – císař Konstantin I. Veliký povýšil osadu Byzantion na nové hlavní město římské říše. Pojmenoval ho Konstaninopol.
  • 6. století – největší rozmach byzantské říše, která plynule navázala na východořímskou říši. Bylo to za císaře Justiniána I.
  • Justiniánův kodex – soubor právních předpisů
  • Hagia Sofia – původně křesťanský chrám postavený císařem Justiniánem I. v Konstantinopoli v roce 537. Po obsazení Byzancie Turky se stal mešitou
  • Mešita – islámský modlitebna
  • Minaret – součást mešity, věž. Slouží ke svolávání k modlitbě osobou zvanou muezzin.
  • Národnostní složení Byzantské říše – Řekové, Slované, Arméni, Semité, Turci
  • Západní křesťanství – katolické
  • Východní křesťanství – pravoslavné

Vznik Konstantinopole

Císař Konstantin I. Veliký založil v roce 330 n. l. nové hlavní město Římské říše. Jmenovalo se Konstantinopolis a na jeho místě původně stávala řecká osada Byzantion, která byla založena již v 7. století př. n. l. Císař vlastně povýšil tuto osadu na hlavní město. Město bylo od 4. století centrem východořímské říše, jíž se v době humanismu začalo říkat Byzantská říše. Z Konstantinopole se stalo jedno z nejbohatších a nejlidnatějších měst na světě. Hlavním jazykem v něm byla řečtina na rozdíl od Říma, kde se hovořilo latinsky.

Jak rostl význam Konstantinopole, rostla také vážnost tamějších biskupů, patriarchů. Jejich spory s papeži vedly k rozdělení křesťanské církve na západní katolickou a východní ortodoxní neboli pravoslavnou.

Největšího rozkvětu dosáhla byzantská říše v 6. století za císaře Justiniána I.

Císař Justinián I. nechal vypracovat zákoník, jenž shrnoval zásady římského práva – Justiniánův kodex. Byl napsán latinsky. Císař prosazoval jednotu náboženství. Dal postavit chrám Hagia Sofia (chrám Boží moudrosti) v Konstantinopoli. Chrám stojí dodnes, město se však již nazývá Instanbul a patří Turecku. Chrám Hagia Sofia je největší byzantskou církevní stavbou. Jeho kopule představuje nebeskou klenbu, má průměr 33 metrů a výšku 55 metrů. Minarety, které jsou součástí stavby, byly přistavěny až po dobytí Byzance Turky, kdy se chrám stal mešitou.

Byzantská říše tak plynule navázala na říší východořímskou. V raném středověku byla nejvyspělejší zemí Evropy. V její kultuře se pojí prvky antické a středověké. Byzantské právo na dlouho ovlivnilo vývoj evropského zákonodárství. V průběhu své tisícileté existence Byzantská říše sloužila jako záštita křesťanství a přispěla k ochraně Evropy před šířením islámu.

V počátcích byzanstké říše byl kladen důraz na honosnou výzdobu chrámů. Obrazům světců přisuzovali  zázračnou moc. Ikony jsou obrazy světců malované na dřevě. 

Bohatství Byzance lákalo obchodníky a dobyvatele. Byzanci válčila s kočovnými Bulhary, Slovany, Araby i Turky. Největší vliv měla byzantská kultura na Slovany v jižní a východní Evropě. 

Zdroj: Dějepis, vydavatelství Fraus, ISBN 978-80-7238-558-4

Hagia Sofia. Foto: Pixabay

Komentáře

Novinky na 610Zajímavosti.cz

Novinky na Zlínmag.cz