Eduarad Štorch: Kniha Minehava vypráví příběh z doby bronzové


Autor: Eduard Štorch

Název díla: Minehava

Vydavatelství: Albatros

Místo vydání, rok, počet stran: vydáno v Praze, v roce 1973, 208 stran

Ilustrátor: Zdeněk Burian

Informace o autorovi:

Eduard Štorch (1878-1956) byl český pedagog, spisovatel a archeolog. Své povídky a romány, určené především mládeži, zasadil do doby kamenné a bronzové. Jako učitel působil postupně ve východních a severních Čechách a v Praze. Krátce učil i v Bratislavě. Dětem věnoval prakticky svůj celý profesní život. Možná to bylo i proto, že se se svou manželkou Boženou neměli děti. Stál také za myšlenkou vybudování projektu výchovné osady Růžičkov pro československé děti – měla to být škola v přírodě, pomocná škola pro děti duševně slabé, sirotčinec a útulek pro děti opuštěné, a to ve věku od 6 do 14 let. Snažil se i o reformu dějepisu. Chtěl, aby se děti neučily jen holá fakta a letopočty, ale aby poznávaly celkový život dané doby. K jeho zálibám patřila archeologie, vědomosti k ní získal samostudiem. Archeologické výzkumy prováděl v Praze a na Mělnicku.  

Stručný děj 

Román Minehava se odehrává v mladší době kamenné na území naší republiky. Hlavní hrdinkou je dívka Minehava, které se říká Šťastná chvíle. Je dcerou Bouřňáka, náčelníka kmene Medvědů. Jádrem příběhu je únos Minehavy. Nárok na ni si dělají hned dva lovci – Silný Bobr a Sokolí Oko. Minehava se však nechce nechat poddat takovému osudu, protože si chce vybrat sama. Minehavu unesl Silný Bobr, který si myslí, že má na ni právo. Její otec ji slíbil tomu, komu se podaří zabít medvěda. Na cestu její záchrany se vydají Sokolí Oko a Havranpírko. Napínavý děj se odehrává na Pustém vrchu kousek od soutoku Labe a Vltavy. Tam sídlí rody Sokolů a Zubrů. Minehava se nakazí morem stejně jako i jiní lidé z jejího kmene a dalších kmenů. Ale nakonec se z něho vyléčí a Sokolí Oko ji zachrání.

Doba děje

Mladší doba kamenná

Hlavní postavy – charakteristika 

Minehava (Šťastná chvíle) – odvážná dívka, která si o sobě chce rozhodovat sama

Sokolí Oko – statečný lovec, který Minehavu zachrání

Silný Bobr – proradný lovec z rodu Bobrů, který Minehavu unesl

Ukázka 

„Jsi, Bobře, v slovech vskutku silný, ale taková síla je u mne jako chmýří pampelišky: foukneš – a je po síle! Vět, že jsem dcera Bouřňákova a že nejsem rákosí, které se ohýbá při větérku. Tvá slova jsou vítr, který vane a stopy nezůstaví. Já činím a činit budu, co sama ustanovím. Muž nebude nade mnou vládnout, nebude mým pánem, leč přítelem i druhem, půjdu-li ovšem za ním z vlastní vůle.“ (str. 19)

Jazyk díla

Eduard Štorch píše spisovnou češtinou. Ale už zastaralou.

Vlastní hodnocení

Kniha se mi líbila, protože mě přenesla do zajímavé doby. Někdy si sama představuji, jak to v období pravěku u nás vypadalo. Její děj mi toto období přiblížil.

Komentáře

Novinky na 610Zajímavosti.cz

Novinky na Zlínmag.cz