Starověká Čína dala světu několik vynálezů

 


Shrnutí

Čínská civilizace vznikla odděleně od ostatních říší v povodí dvou řek – Žluté řeky (Chuang-che) a Modré řeky (Jang-c´-ťiang). V zemědělství se pěstovala rýže a vyrábělo hedvábí z vláken kokonů bource morušového. Na území Číny vzniklo mnoho království. Ty sjednotil První císař s dynastie Čchin. Podle ní má Čína své jméno. Číňané byli zdatní lékaři, používali papír, psali znakovým písmem. Vznikly zde dva filozofické směry – konfucianismus a taoismus.

Čína se vyvíjela odlišně od ostatního světa. Mohly za to přírodní podmínky – vysoké hory a pouště. První osídlení vznikla podél řek Chuang-che a Jang-c´-ťiang. V létě bývaly záplavy, v zimě vody méně. Číňané stavěli průplavy a zavodňovací systémy. V zemědělství se pěstovala rýže a čaj. Proslavili se výrobou pravého hedvábí z kukel bource morušového. Vyráběli porcelán. K obchodování s ostatními civilizacemi sloužila Hedvábná stezka.  

Nejvýznamnější královskou čínskou dynastií byla dynastie Čchin, vládla v letech 221-207 před n.l.. Po ní má Čína své jméno. První císař z této dynastie byl prvním, kdo v Číně sjednotil jednotlivá království. Nechal vybudovat Velkou čínskou zeď, což byla obranná zeď, jež chránila Čínu. Existuje dodnes.

Typickou čínskou stavbou je pagoda. Je to několikastupňová stavba k náboženským účelům. Čínské písmo je nejstarší na světě. Vzniklo před 3 000 lety. Pro běžnou četbu je nutné znát aspoň 3 000 znaků. Věnovali se kaligrafii neboli krasopisu. Základním znakem taoismu a konfucianismu je znak jing a jang. Symbolizuje opačné a vzájemně se doplňující síly. V lékařství Číňané využívali akupunkturu. Uměli využívat kompas.

Velká čínská zeď. Náhledové foto: Pixabay

Komentáře

Novinky na 610Zajímavosti.cz

Novinky na Zlínmag.cz