Starověké Řecko - Kréta, Mykény, Homérské období



Shrnutí 

První evropská starověká civilizace vznikla v egejské oblasti, do které patří poloostrov Peloponés, ostrov Kréta a Malá Asie. Oblast je to hornatá s malými řekami, které nemají dostatek vody. I přesto se v zemědělství dařilo pěstování pšenice, olivovníků, ovoci, fíkům, chovu koz, ovcí a rybolovu. Nejstarší osídlení egejské oblasti bylo v době kamenné. Nejstarší starověká evropská civilizace vznikla na Krétě. Byla to minojská kultura. Nejvyššího rozmachu zažila v době bronzové. Pak si je podmanily řecké kmeny Achájů. Ve 2. tisíciletí př. n. l. současně s minojskou kulturou na Krétě vznikla první civilizace na území dnešního Řecka. Žili tam kmeny Achájů a jejich kultura se nazývala mykénská podle městského státu Mykény. Mykéňany si podmanily řecké kmeny Dorů. Po jejich vpádu nastalo v Řecku temné období, kterému se také říká homérské podle básníka Homéra. 

Nejstarší osídlení egejské oblasti

Egejská oblast byla osídlena už v době kamenné – ve 4. tisíciletí př. n. l. První Řekové se zde ale objevili až roku 2000 př. n. l. Nazývali se Hellénové a svou zemi Hellas. I název dnešního státu Řecko je Helénská republika.

Kréta a minojská civilizace

Nejstarší starověká evropská civilizace se zrodila na ostrově Kréta – ve 3. tisíciletí př. n. l. Vrcholu dosáhla v době bronzové. Je označována jako minojská kultura podle bájného krále Minóa, jenž sídlil v paláci v Knóssu. Krétská města, respektive paláce, nebyla opevněná, lidé v nich využívali výhodné ostrovní polohy. Hospodářství bylo na Krétě palácové, tak jako v Mezopotámii. V paláci nežil jen král, úředníci, vojáci, ale také řemeslníci. V umění vynikali Kréťané v kresbách nástěnných fresek. Jejich posvátným zvířetem byl býk.

Když na nedalekém ostrově Santorini vybuchla sopka v 15. století př. n. l., vzniklo zemětřesení a jeho vlivem i velká vlna, která spláchla sever Kréty. To poničilo zdejší minojskou kulturu. Ta se nedovedla pak ubránit vpádu řeckých kmenů Achájů.

Mykénské období

Ve 2. tisíciletí př. n. l. současně s minojskou kulturou na Krétě vznikla první civilizace na území dnešního Řecka. Žili tam kmeny Achájů, kteří vytvořili mykénskou společnost. Byli to dobří lovci a válečníci a obchodníci.

V Řecku začaly vznikat první městské státy. Z kmenových náčelníků se stali králové, z válečníků pak šlechta neboli aristokracie. Králové stavěli opevněné paláce – městské státy. Mezi nejvýznamnější patřily Mykény. Zdejší paláce neboli citadely byly stavěny na kopci, hradby byly z obřích kamenů a říkalo se jim kyklopské. Na zániku mykénské společnosti se podílely řecké kmeny Dórů, kteří měli železné zbraně, zatímco Mykéňané zatím jen bronzové.

Homérské období

Když do Mykén vpadly řecké kmeny Dórů, došlo ke vzniku temného období (od 12. do 9. století př. n. l.), protože došlo k zániku krétsko-mykénského písma. Lidové pověsti neboli báje se předávaly ústně z generace na generaci. V této době vzniklo dílo významného řeckého básníka Homéra. Napsal eposy Illias a Odyssea, které líčí trojskou válku.

Na řeckou pevninu přišly nové kmeny se železnými nástroji. Na konci 9. století př. n. l. Řekové od Féničanů převzali jejich abecedu – alfabetu. Základ společnosti tvořili zemědělci, pak tam žili řemeslníci, rodová šlechta a v čele byl král.

Trojská válka

Trojský princ Paris měl rozhodnout, která ze tří bohyň, Héra, Afrodité a Athéna, je nejkrásnější. Té pak dal jablko. Vybral si Afrodité, která mu za manželku slíbila nejkrásnější ženu světa. Tou byla Helena, manželka spartského krále Meneláa. Paris Helenu unesl, čímž přivolal na město Tróju pomstu. Král Meneláos s vojskem oblehl město, na jeho straně byl bojovník Achilles. Aby se dostali dovnitř města, vyrobili tzv. dřevěného koně, do kterého se schovali válečníci pod vedením Odyssea. Trójané koně vtáhli do města za hradby, bojovníci z něho vyskákali ven a města se zmocnili.

Město Trója opravdu existovalo. Stávalo v Malé Asii (dnešní Turecko). Objevil ho Henri Schliemann v 19. století.

Odysseus se z trojské války vracel domů celých 10 let. Bloudil po moři a cizích zemích. Setkal se se Sirénou, Skyllou a Charybdou, s obrem Kyklopem.

Řečtí bohové:

  • Zeus – nejvyšší, 2. pád bez Dia
  • Héra – Diova manželka
  • Athéna – bohyně moudrosti
  • Afrodité – bohyně lásky
  • Poseidon – bůh moře.
Kréta. Knossos. Náhledové foto: Pixabay

Komentáře

Novinky na 610Zajímavosti.cz

Novinky na Zlínmag.cz