Planeta Země - vznik vesmíru a sluneční soustavy



Planeta Země

Za vznikem vesmíru stojí Velký třesk, který byl před 14 miliardami let – existoval miniaturní žhavý bod, jehož teplota stále rostla, až došlo k obrovské explozi. Při ní se uvolnila energie a hmota. Z hmoty postupně vznikly hvězdy, planety, planetky, měsíce, komety, galaxie a tak dále.

Vznik sluneční soustavy

Země je součástí sluneční soustavy, která se vytvořila před 4,7 miliardami let z vesmírného prachu a plynů. Vesmír je neustále v pohybu, jednotlivé částice do sebe narážely a různě se formovaly.

Planetesimály – vesmírná tělesa o velikosti asi 1 000 až  2000 kilometrů.

Naše sluneční soustava je součástí galaxie Mléčná dráha. Sluneční soustavu tvoří 8 planet:

  • Merkur, Venuše, Země, Mars – planety zemského typu, tzv. terrestrické planety. Svým vzhledem se podobají Zemi, pomalu se točí okolo své osy, jsou blíže Slunci.
  • Jupiter, Saturn, Uran, Neptun – plynní obři neboli planety typu Jupitera, jsou tvořeny plynem. Rychle se otáčejí okolo své osy, mají okolo sebe prstence a spoustu měsíců

Vznik Země

Vznikla asi před 4,6 miliardami let a dlouho se formovala a procházela geologickými procesy. Původně byla žhavým a nehostinným místem, se sopečnou činnosti, lávou. Postupně se povrch Země ochlazoval a tvaroval, až zůstalo jen žhavé jádro (jak je tomu dosud).

Země se skládá ze tří vrstev:

  1. Zemské jádro – největší část Země, obsahuje železo, nikl. Je v hloubce od 2 900 km po střed Země 6 378 km, což je její poloměr (pomůcka „šetři se osle“). Jádro se skládá z vnitřního pevného a vnějšího plastického jádra. Teplota tam dosahuje až 5 000 °C.
  2. Zemský plášť – navazuje na zemské jádro, tvoří ho křemík, hořčík. Dvě vrstvy – spodní tekutý a svrchní pevný
  3. Zemská kůra – nejtenčí vrstva Země, pevná, tvořená nejlehčími prvky.

Diferenciace  je procesem, kdy se tvořily jednotlivé zemské vrstvy. 

Náhledové foto: Pixabay

Novinky na 610Zajímavosti.cz

Novinky na Zlínmag.cz